דאטה אנליסט – Data Analyst

ראשי » מדע הנתונים » דאטה אנליסט – Data Analyst

מיהו דאטה אנליסט?

דאטה אנליסט, נקרא גם אנליסט נתונים או מנתח נתונים הוא אדם שמשתמש ביכולותיו המנטליות על מנת לאסוף, לנקות ולפרש מערכי נתונים על מנת לענות על שאלות או לפתור בעיות. ניתוח הנתונים נדרש בתעשיות רבות, לרבות מדע, משפט פלילי, עסקים, פיננסים, רפואה וממשל. הוא יעזור לקבוע איזה סוג לקוחות עסק צריך למקד במסע הפרסום הבא שלו, איזו קבוצת גיל היא הפגיעה ביותר למחלה מסוימת, או אילו דפוסי התנהגות קשורים להונאה פיננסית, ועוד ועוד.ניתוח נתונים הוא תהליך של איסוף תובנות מנתונים כדי לסייע בקבלת החלטות עסקיות טובות יותר.  תהליך ניתוח הנתונים עובר בדרך כלל דרך חמישה שלבים אינטרטיביים: זיהוי הנתונים שרוצים לנתח, איסוף הנתונים, ניקוי הנתונים כהכנה לניתוח, ולבסוף, ניתוח הנתונים על מנת לפרש את תוצאות הניתוח.

תפקידו של מנתח הנתונים

ניתוח נתונים יכול ללבוש צורות שונות, בהתאם לשאלה עליה מנסים לענות. בקצרה, ניתוח תיאורי אומר לנו מה קרה, ניתוח אבחוני אומר לנו למה זה קרה, ניתוח חיזוי יוצר תחזיות לגבי העתיד, וניתוח מרשם יוצר עצות מעשיות לגבי הפעולות שצריך לנקוט.

תהליך ניתוח הנתונים עשוי להיראות כך:

  • איסוף הנתונים: אנליסט לעתים קרובות יאסוף נתונים בעצמו. זה יכול לכלול ביצוע סקרים, מעקב אחר מאפייני מבקרים באתר של חברה, או קניית מערכי נתונים ממומחים לאיסוף נתונים.
  • ניקוי הנתונים: נתונים גולמיים עשויים להכיל כפילויות, שגיאות או חריגים. ניקוי הנתונים פירושו שמירה על איכות הנתונים בגיליון אלקטרוני או באמצעות שפת תכנות כך שהפרשנויות לא יהיו שגויות או מוטות.
  • מידול הנתונים: יצירה ועיצוב של מבנים של מסד נתונים.  בחירת סוגי נתונים לאחסון ולאיסוף, לקבוע הקשר בין קטגוריות נתונים, ובדיקת אופן הופעת הנתונים בפועל.
  • פירוש נתונים: פירוש נתונים יכלול מציאת דפוסים או מגמות בנתונים על מנת לענות על שאלה העומדת על הפרק.
  • הצגת הנתונים: העברת תוצאות הממצאים על ידי חיבור הדמיות כמו תרשימים וגרפים, כתיבת דוחות והצגת מידע לגורמים הרלוונטיים.

במהלך תהליך ניתוח הנתונים, אנליסטים משתמשים לעתים קרובות במגוון רחב של כלים כדי להפוך את עבודתם למדויקת ויעילה יותר. כמה מהכלים הנפוצים ביותר בתעשיית ניתוח הנתונים כוללים את ,Microsoft Excel Google Sheets, SQL, Tableau,  R,/,Python SAS ,Microsoft Power Bl, Jupyter notebooks.

דאטה אנליסט עשוי להיות מכונה בתארים שונים. ביניהם אנליסט רפואי, מנתח מחקרי שוק, מנתח עסקי, אנליסט בינה עסקית, מנתח חקר תפעול, ואנליסט מודיעין, בהתאם לתחום התמחותו.

רמת הביקוש של המקצוע

מנתחי נתונים מבוקשים מאוד. משנת 2020 עד 2030, משרות מנתחי מחקר תפעול צפויות לצמוח ב-25 אחוזים, מנתחי מחקרי שוק ב-22 אחוזים, ומתמטיקאים וסטטיסטיקאים ב-33 אחוזים. זה הרבה יותר משיעור הגידול הכולל בתעסוקה.

ככל שהטכנולוגיה המתקדמת הרחיבה במהירות את סוגי וכמות המידע שאנו יכולים לאסוף, הידיעה כיצד לאסוף, למיין ולנתח נתונים הפכה לחלק מכריע כמעט בכל תעשייה. ניתן למצוא מנתחי נתונים במגזר הפלילי, האופנה, המזון, הטכנולוגיה, העסקים, הסביבה, המגזר הציבורי ועוד.

רוצים ללמוד את המקצוע? עברו על הסקירה והשוואה כאן באתר של לימודי דאטה אנליסט.


תמונה באדיבות fauxels

כתיבת תגובה